Horgászrend 2024
Érvényes a Tisza-folyó és a tározó kiskörei duzzasztómű felett húzódó, 403,5 és 440 fkm közötti területére, az Eger-pataknak a Borsodivánka és Négyes községeket összekötő közúti hídtól délre eső szakaszára, valamint a Tisza-tó körüli szivárgóárkokra.
1.A) A felnőttek részére kiadott horgászjegy birtokosa egyszerre maximum 2 bottal és botonként legfeljebb 3 db – egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. A területi jegy birtokában a darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 3 db tartható meg, egy halfajból azonban legfeljebb 2 db (pl.: 2 db ponty és 1 db csuka, vagy 2 db süllő és 1 db kősüllő). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 60 darab, de legfeljebb 150 kg hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 10 kg – de maximum 50 db – évente összesen legfeljebb 100 kg hal tartható meg. Ezen belül menyhalból, sügérből, jászkeszegből, szilvaorrú keszegből, gardából, paducból és domolykóból 3 kg fogható ki. Ha a horgász olyan halat fog amellyel a megszabott súlyhatárt átlépi, azt a halat megtarthatja, de további őshonos halat már nem tarthat meg.
1.AB) A 65 év felettiek részére kiadott horgászjegy birtokosa egyszerre maximum 2 bottal és botonként legfeljebb 3 db – egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. A területi jegy birtokában a darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 3 db tartható meg, egy halfajból azonban legfeljebb 2 db (pl.: 2 db ponty és 1 db csuka, vagy 2 db süllő és 1 db kősüllő). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 60 darab, de legfeljebb 150 kg hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 10 kg – de maximum 50 db – évente összesen legfeljebb 100 kg hal tartható meg. Ezen belül menyhalból, sügérből, jászkeszegből, szilvaorrú keszegből, gardából, paducbólés domolykóból 3 kg fogható ki. Ha a horgász olyan halat fog amellyel a megszabott súlyhatárt átlépi, azt a halat megtarthatja, de további őshonos halat már nem tarthat meg.
1.B) A korlátozott horgászati jogosítványú, nők részére váltható éves területi jegy birtokosa 1 bottal, és azon legfeljebb 3 db – egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. A területi jegy birtokában, a darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 2 db tartható meg, egy halfajból azonban legfeljebb 1 db (pl.: 1 db ponty és 1 db harcsa, vagy 1 db süllő és 1 db csuka). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 30 darab, de legfeljebb 75 kg hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 5 kg – de maximum 25 db – évente összesen legfeljebb 50 kg hal tartható meg. Ezen belül menyhalból, sügérből, jászkeszegből, szilvaorrú keszegből, gardából, paducból és domolykóból 2 kg fogható ki. Ha a horgász olyan halat fog amellyel a megszabott súlyhatárt átlépi, azt a halat megtarthatja, de további őshonos halat már nem tarthat meg.
1.C) Az ifjúsági területi horgászjegy birtokosa (az a 10. életévét betöltött 18 év alatti, valamint az adott naptári évben 18. életévét betöltő, gyermek horgásznak nem minősülő, állami horgászvizsgával, horgászegyesületi tagsággal rendelkező személy) 1 bottal, és azon legfeljebb 1 db – egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. Ifjúsági területi jegy birtokában a darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 2 db tartható meg, egy halfajból azonban legfeljebb 1 db (pl.: 1 db ponty és 1 db harcsa, vagy 1 db süllő és 1 db csuka). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 30 darab, de legfeljebb 75 kg hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 5 kg – de maximum 25 db – évente összesen legfeljebb 50 kg hal tartható meg. Ezen belül menyhalból, sügérből, jászkeszegből, szilvaorrú keszegből, gardából, paducbólés domolykóból 2 kg fogható ki. Ha a horgász olyan halat fog amellyel a megszabott súlyhatárt átlépi, azt a halat megtarthatja, de további őshonos halat már nem tarthat meg.
1.D) A gyermekek részére kiadott területi horgászjegy birtokosa (az a horgászvizsgával nem rendelkező személy, aki a 3. életévét már betöltötte, de a 15. életévét az adott év december 31. napjáig még nem tölti be) 1 bottal, azon 1 db – maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat. A darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 1 darabot tarthat meg. Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 3 darab, évente maximum 20 darab, de legfeljebb 30 kg hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 5 kg – de maximum 25 db – évente összesen legfeljebb 20 kg hal tartható meg. Ezen belül menyhalból, sügérből, jászkeszegből, szilvaorrú keszegből, gardából, paducból és domolykóból 2 kg fogható ki. Ha a horgász olyan halat fog amellyel a megszabott súlyhatárt átlépi, azt a halat megtarthatja, de további őshonos halat már nem tarthat meg.
1.E) A turisták részére kiadott horgászjegy birtokosa egyszerre 1 bottal és legfeljebb 2 db – egyenként maximum 3 ágú – horoggal felszerelt horgászkészséggel horgászhat, valamint 1 négyzetméternél nem nagyobb emelőhálóval foghat csalihalat. A területi jegy birtokában a
darabszám-korlátozással védett halakból naponta összesen 2 db tartható meg (pl.: 1 db ponty és 1 db harcsa, vagy 2 db csuka). Továbbá, a darabszám-korlátozással védett halakból a horgászat napján és az azt megelőző hat naptári napon összesen maximum 7 darab, évente maximum 15 darab, de legfeljebb 30 kg hal tartható meg. A darabszám-korlátozás alá nem tartozó őshonos fajokból naponta összesen 5 kg – de maximum 25 db – évente összesen legfeljebb 20 kg hal tartható meg. Ezen belül menyhalból, sügérből, jászkeszegből, szilvaorrú keszegből, gardából, paducból és domolykóból 2 kg fogható ki. Ha a horgász olyan halat fog amellyel a megszabott súlyhatárt átlépi, azt a halat megtarthatja, de további őshonos halat már nem tarthat meg.
2. A törvényben meghatározott fajlagos tilalmi időszakokra és a kifogható legkisebb méretekre vonatkozó szabályok az állami horgászjegy és fogási naplóban találhatóak. A Tisza-tavon azonban az alábbi fajok vonatkozásában a következő kifogható mérettartományok vannak érvényben:
Halfaj
|
minimum
|
maximum
|
---|---|---|
Ponty
|
legalább 35 cm
|
legfeljebb 70 cm
|
Süllő
|
legalább 40 cm
|
legfeljebb 75 cm
|
Kősüllő
|
legalább 30 cm
|
legfeljebb 40 cm
|
Csuka
|
legalább 50 cm
|
legfeljebb 80 cm
|
Balin
|
legalább 40 cm
|
legfeljebb 60 cm
|
Compó
|
egész évben védett – nem fogható
|
–
|
- A Tisza-tó területén a csuka fajlagos tilalmi időszaka február 15-től április 14-ig tart.
- A Tisza-tó teljes területén tilos a harcsa horgászata és kifogása (megtartása) és a vízből történő kiemelése november 15-től február 28-ig.
- Március hónapban csalihallal (élő és élettelen állapotban egyaránt), haldarabbal, műcsalival és vertikális módszerrel horgászni a Tisza-tó teljes területén tilos.
- Fajlagos tilalmi időszakában tilos a tilalommal védett halfajra horgászni.
- Tilos minden olyan horgászmódszer alkalmazása, amelynek eredményeként a horog nem a hal szájába akad. Minden kívülről és nem a fejrészen akadt, vagy külsérelmi nyommal rendelkező halat kötelező a vízbe visszahelyezni, megtartani tilos.
- A Tisza-tó teljes területén tilos a vontatásos vagy sleppelő módszer (elektromos vagy robbanómotorral, evezővel, szél vagy sodrás által egyaránt).
- November 15-től február 28-ig a vermelő halállományok védelme érdekében – szonárt használni tilos.
- Január és december hónapokban a horgászat csak 7 órától 17 óráig, február hónapban 6 órától 18 óráig engedélyezett.
- A végszerelék behúzással történő bejuttatása csak és kizárólag behúzós területi jegy birtokában engedélyezett. Ilyen típusú területi jegy nélkül, parti vagy csónakos horgászat esetén a szerelék vízbe juttatása csak és kizárólag a partról vagy a csónakból elvégzett dobással engedélyezett. A végszerelék vízbe juttatása után attól eltávolodni tilos. Az etetőhajó, valamint az etetődrón használata tilos.
Területi korlátozások:
- A kiskörei téli kikötő területén, valamint a duzzasztómű felvizén 300 m hosszan, továbbá az öblítőcsatornák, Aponyháti-csatorna és a Kis-Tisza szabályozó műtárgyainak 50 m-es körzetén belül tilos horgászni és behorgászni.
- Május 1-től június 30-ig az I-es számú öblítőcsatorna bejáratát jelző táblák vonalától, az öblítőcsatornával szemközt lévő Tisza szakaszon mindennemű horgászat tilos.
- A Tiszavalki- és a Poroszlói-medencében november 15-től február 28-ig horgászni csak természetes csalival és egyágú horoggal engedélyezett, a pergetés, valamint az ólomba öntött, a két- és háromágú horog használata kizárólag az Óhalászi-Holt-Tiszán, a Füredi-Holt -Tiszán, a Nagy-Morotván, a Hordódi-Holt-Tiszán, az Örvényi-Morotván, a IX és VI-os számú öblítőcsatornán, és a Szartos-árkon engedélyezett.
15. Vermelő kíméleti terület a Dühös-lapos vízterülete, azaz a 33-as főút hídja (Eger patak hídja), ettől a hídtól a rábolyi gátőrházig az Eger-patak medrének bal széle, a kereknád, a gémeskút és a Bocskoros híd által határolt terület. Ezen kívül a Tisza-folyón a 407-409 fkm közötti szakasz, a Katamarán kikötő belső kikötő bejárata-423 fkm, és a 434-435 fkm közötti szakasz. Ezeken a területeken november 15-től február 28-ig mindennemű horgászat és a tartózkodás tilos, csak az áthaladás engedélyezett.
Szaporodó kíméleti terület: az Apota északi része: a Tisza-tó gátjának a rábolyi szakaszán a 12/8-as töltéskilométere, az Apotán található Apota-sziget vonala, az északi gáton a Tisza jobb part 12+944 tkm (Rima 0+0) és az Eger-pataknak a Négyes és Borsodivánka községeket összekötő közúti hídja által határolt terület, valamint a Liliomos nevű vízterület (Darvas-Fás-ér-Sebesfoki erdő által határolt terület). Itt március 1-től június 15-ig mindennemű horgászat és a tartózkodás tilos.
A kíméleti területek határait a helyszínen táblák jelölik.
A horgászat rendje:
- A napi darabszám-korlátozás alá eső halakat a hal kifogását követően kitörölhetetlen módon, tintával a fogási naplóba azonnal be kell jegyezni a fogás helyének, pontos idejének (hónap, nap, óra, perc) megjelölésével, a hal kg-ban kifejezett tömegét tizedesvessző feltüntetésével, tizedes pontossággal kell rögzíteni (pl. 1,2 vagy 10,0). A felszerelés addig nem dobható vissza, amíg a fogott darabszám-korlátozással védett hal beírása nem történik meg a fogási naplóba. A darabszám-korlátozással nem védett halfajok fogását össztömegében kifejezve a horgászat befejezését követően – a vízpart elhagyása előtt – kell a fogási naplóba bejegyezni. A megtartani nem kívánt halat azonnal vissza kell helyezni a vízbe, azt a fogási naplóba nem kell rögzíteni.
- A horgász sötétedés után és korlátozott látásviszonyok között köteles horgászhelyét, csónakját jól látható módon, folyamatosan megvilágítani.
- TILOS célzottan olyan halra horgászni, amely méreten aluli (méretkorlátozás alá eső, de azt el nem érő hal) még akkor is, ha a horgász visszaengedi a halat. Ha ismétlődően, (maximum 5 db) ilyen hal akad horogra, akkor a horgász módszert és/vagy csalit, valamint ragadozó halak esetében horgászhelyet (minimum 100 méter) köteles váltani.
- A Tisza-tavon kifogott (megtartott) halat a halgazdálkodási vízterületen, illetve annak partján elajándékozni és elfogadni tilos.
- A Tisza-tavon foglalt horgászhely nincs, a horgászhelyet érkezési sorrendben lehet elfoglalni. A csónak rögzítésére szolgáló karókat, kiszúrókat, az etetés helyét jelző bójákat a horgászat befejeztével a horgász köteles kiszedni és elvinni. A horgászhelyeket a növényzeten elhelyezett idegen anyagokkal megjelölni tilos.
- A behúzós horgász horgászhelye és a hozzá tartozó bója közötti területen más horgász csak a behúzós horgász beleegyezésével tartózkodhat.
- A Tisza-tó területén működő szabadvizű strandokon a horgászat május 2-től augusztus 31-ig tilos.
- Szemetelni és szemetes horgászhelyen horgászni tilos. A szemetes helyen horgászó személytől a területi jegy bevonásra kerülhet. A horgász köteles a horgászhelyet tisztán hátrahagyni. Ennek érdekében a keletkezett hulladékot köteles elszállítani, vagy a Sporthorgász Kft. által forgalmazott sárga színű zsákban a gátkorona élén elhelyezni, amit a Kft. onnan elszállít.
- Szervezett horgászversenyek idejére a Tisza-tó bizonyos területei a verseny résztvevői részére lezárásra kerülhetnek. Ezekben az időszakokban, ezeken a területeken más horgászok számára a horgászat tilos, a már ott horgászók halőri felszólításra kötelesek helyüket a verseny időtartamára elhagyni. Ezekről a helyszínekről a Kft. a honlapján folyamatosan tájékoztatást ad.
- A halgazdálkodásra jogosult fenntartja a jogot, hogy a Tisza-tó egész területén, bármely víztéren, határozatlan ideig – a horgászokkal és képviselőjükkel előzetesen egyeztetve – megtiltsa bizonyos horgászmódszerek alkalmazását vagy a horgászatot. Az életbe léptetett korlátozásról a társaság a weblapján (www.sporthorgasz.eu), elektronikus hírlevél formájában, a kikötőkben elhelyezett hirdető táblákon, valamint az érintett víztér határában elhelyezett táblákon tájékoztat.
A kiemelt szabályszegési cselekmények és irányadó szankcióik
- A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével tudomásul veszi, hogy a) köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre, b) róla – külön jogszabályi előírások figyelembevételével – a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet, c) jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott, véglegessé vált (jogerős) halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, továbbá a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltása maximum 5 évre megtagadható.
- Az alábbi táblázat tartalmazza a területi jegy visszavonását és a vásárlástól való megtagadást megalapozó cselekményeket és azok minimális és maximális mértékét:
|
|
---|---|
Horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény (pl. nagy értékű lopás, orvhalászat, állatkínzás) elkövetése
|
3-5 év
|
Halőri intézkedés végrehajtásának megtagadása, akadályozása
|
3-5 év
|
Felső méretkorlátozás feletti hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete
|
1-5 év, de legalább az eltiltás idejének a duplája
|
Felső méretkorlátozás megsértése
|
1-5 év
|
Darabszám korlátozás megsértése
|
1-5 év
|
Bármilyen horgászattal kapcsolatos adatszolgáltatásnál valótlan személyi adat közlése, rögzítése, horgászokmány meghamisítása, azon a személyi adatok módosítása
|
1-5 év
|
Halgazdálkodási hatóság által megállapított szabálysértés az itt külön nem nevesített cselekmények esetében
|
1-3 év, de legalább az eltiltás ideje
|
Hal jelölése, csonkítása
|
1-3 év
|
A fogási napló vezetési szabályainak megsértése (beírt adatok meghamisítása, változtatása, hal beírásának elmulasztása)
|
1-3 év
|
Tilalmi idővel védett, vagy jogszabály által védettnek nyilvánított, illetve nem fogható hal megtartása
|
1-3 év
|
Alsó méretkorlátozás megsértése
|
1-3 év
|
Méretkorlátozással védett hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete
|
1-3 év
|
Egyéb, az OHR keretében rögzített tilalom megsértése
|
3 hónap-1 év
|
Horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény (pl. nagy értékű lopás, orvhalászat, állatkínzás) elkövetése
|
3-5 év
|
Halőri intézkedés végrehajtásának megtagadása, akadályozása
|
3-5 év
|
Felső mérletkorlátozás feletti hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete
|
3-5 év
|
Egyéb, az OHR szabályokon túli, a helyi horgászrend keretében a halgazdálkodásra jogosult által meghatározott szabálysértés
|
|
- Az OHR keretében a területhasználatra, az egyes szolgáltatások igénybevételére, a természet- és környezetvédelemre vonatkozó és a horgászetikára vonatkozó tilalmi előírások megszegése esetén a visszavonás, megtagadás alkalmazása halgazdálkodási hasznosítói mérlegelés kérdése azzal, hogy az „Egyéb, az OHR keretében rögzített tilalom megsértése” vagy az „Egyéb, az OHR szabályokon túli, a helyi horgászrend keretében a halgazdálkodásra jogosult által meghatározott szabálysértés” alapján megindított halgazdálkodási hasznosítói eljárás indokolt esetben nem helyettesíti szakhatósági eljárás, vagy feljelentés kezdeményezését.
- A halgazdálkodási hasznosítói eljárásoknál a döntésre jogosult a szabályszegés összes körülményének ismeretében, az itt megállapított keretek között dönt a megtagadás időtartalmáról.
- Az egy horgászat alkalmával elkövetett több önálló szabályszegés esetén a cselekményekre kiszabható időtartamok összeadódnak, de a megtagadás maximum 5 év lehet.
- Amennyiben egy horgász egy szabályszegés elkövetése és szankcionálása után újra elköveti bármelyik szankcionált cselekményt, a második alkalommal a megtagadás az itt szabályozottak duplájára, de maximum 5 évre emelkedik.
- Amennyiben egy horgász a korábbi megtagadástól számított 3 éven belül újabb szabályszegést követ el, a megtagadás mértéke legalább 2 év, de maximum 5 év lehet.
- A visszavonásra, illetve a területi jegy váltásától való megtagadásra minden esetben a tényállást és a horgászrendi hivatkozást, valamint a megtagadás időtartamát tartalmazó hivatalos halgazdálkodási hasznosítói döntéssel és az erről szóló értesítéssel kerülhet sor. A halgazdálkodási hasznosítói visszavonás és a megtagadás nem helyettesíti, de nem is követeli meg a horgászegyesületi fegyelmi szabályzatokban meghatározott eljárásokat, jogkövetkezményeket.
A helyi horgászrend megsértése a területi jegy azonnali bevonásával jár.A horgászrendben nem szabályozott kérdésekben a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény, valamint a végrehajtására kiadott rendelet az irányadó.Horgászatához kedvező vízjárást, jó horgászidőt és kellemes szórakozást kívánunk!
HALFAJ
|
FAJLAGOS TILALMI IDŐ / SPECIES RELATED PROHIBITION / SPEZIFISCHE SCHONZEIT
|
KIFOGHATÓ LEGKISEBB MÉRET / MINIMUM SIZE LIMIT / FANGBARE MINDESTGRÖSSE
|
KIFOGHATÓ LEGNAGYOBB MÉRET/ MAXIMUM SIZE LIMIT/ GRÖSSTMASS
|
---|---|---|---|
Csuka / Northern pike / Hecht
|
II.15. – IV.14.
|
50 cm
|
80 cm
|
Süllő / Pikeperch / Zander
|
III.1. – IV.28.
|
40 cm
|
75 cm
|
Kősüllő / Volga pikeperch / Wolgazander
|
III.1. – VI.30.
|
30 cm
|
40 cm
|
Balin/ Asp / Rapfen
|
III.1. – IV.28.
|
40 cm
|
60 cm
|
Sügér / Perch / Barsch
|
III. 1. – IV. 28.
|
15 cm
|
–
|
Márna / Barbel / Barbe
|
IV.15. – V.31.
|
40 cm
|
–
|
Garda / Razor fish / Ziege
|
IV. 15. – V.31.
|
20 cm
|
–
|
Domolykó / Chub / Döbel
|
IV. 15. – V.31.
|
25 cm
|
–
|
Jászkeszeg / Ide / Aland
|
IV.15. – V.31.
|
20 cm
|
–
|
Paduc / Nase / Nase
|
IV.15. – V.31.
|
20 cm
|
–
|
Szilvaorrú keszeg / European bream / Zährte
|
IV.15. – V.31.
|
20 cm
|
–
|
Ponty / Carp / Karpfen
|
V.2. – V.31.
|
35 cm
|
70 cm
|
Compó / Tench / Schleie
|
Egész évben nem fogható
|
–
|
–
|
Harcsa / Catfish / Wels
|
V.2. – VI.15. (november 15-től, február 28-ig tilos a harcsa fogása)
|
60 cm
|
–
|
Menyhal / Burbot / Quappe
|
–
|
30 cm
|
–
|
Sebes pisztráng / Brown trout / Bachforelle
|
X.1. – III.31.
|
22 cm
|
–
|
A naponta kifogható darabszámmal is védett halfajokból éves területi engedéllyel évente összesen legfeljebb 60 db fogható ki.
Menyhalból, sügérből, jászkeszegből, szilvaorrú keszegből, gardából, paducból és domolykóból a naponta kifogható mennyiség darabszámtól függetlenül 3 kg.
Ponty tilalom alatt, horgászhatok e kárászra? Hogy bizonytom a halörnek hogy nem akarok pontyot fogni? Ha rosszindulatú a halör, büntethet?
Köszönöm
Üdvözlöm!Természetesen attól, hogy pontytilalom van, lehet békéshalra horgászni. Ha nem nagy, szemmel láthatóan pontynak szánt bojlikkal horgászunk, a halőr a keszegezésért, kárászozásért nem fog szólni. Üdv Elekné Ági